SEPTEMBER, 14TH 2016

Morning session

  • 8:50 – School opening.
    • Vitoantonio Bevilacqua (Politecnico di Bari – Dip.to di Ingegneria Elettrica e dell’Informazione – Italy)
  • 9:00 – 10:00. Computer aided decisions on bioinformatics data, bioimages and biosignals
    • Vitoantonio Bevilacqua (Politecnico di Bari – Dip.to di Ingegneria Elettrica e dell’Informazione – Italy)
  • 10:00 – 11:00. Computer aided diagnosis and virtual applications in breast magnetic resonance imaging
    • Marco Moschetta (Università degli Studi di Bari Aldo Moro – Italy)
  • 10:30 – 11:30. Coffee Break
  • 11:30 – 12:30. Vascular leg ulcer telemedicine: colorimetric and morphological analysis. Wearable mobile ECG
    • Eros Pasero (Politecnico di Torino – Dipartimento di Elettronica e Telecomunicazioni – Italy)
  • 12:30 – 13:30. Neurology patterns and features for HMI
    • Marina de Tommaso (University of Bari – Department of Basic Medical Sciences, neurosciences and sense organs – Italy)

Afternoon session

  • 15:00 – 17:00. Workshop: 3D Medical Imaging – Virtual and Augmented Reality in Medicine
    • Vitoantonio Bevilacqua (Politecnico di Bari – Dip.to di Ingegneria Elettrica e dell’Informazione – Italy)
    • Lucio De Paolis (Università del Salento – Dip.to di Ingegneria dell’Innovazione – Italy)
    • Vincenzo Ferrari (Center for computer assisted surgery – EndoCAS, Pisa Italy – Italy)
  • 17:00 – 18:00. Current and future applications of Brain Computer Interfaces
    • Slav Dimov (g.tec medical engineering GmbH – Austria)

SEPTEMBER, 15TH 2016

Morning session

  • 9:00 – 10:00. Security and biometry in medicine
    • Giuseppe Mastronardi (Politecnico di Bari – Dip.to di Ingegneria Elettrica e dell’Informazione – Italy)
  • 10:00 – 11:00. The digital revolution in Biology: Next generation sequencing and bioinformatics
    • Graziano Pesole (Università degli Studi di Bari Aldo Moro – Italy)
  • 10:30 – 11:30. Coffee Break
  • 11:30 – 12:30. Wearable body tracking for Occupational Biomechanics and Telemedicine
    • Emanuele Ruffaldi (Scuola Superiore Sant’Anna di Pisa – Istituto TECIP – Italy)
  • 12:30 – 13:30. Novel robot technologies for remote medical diagnosis  of patients
    • Carlo Alberto Avizzano (Scuola Superiore Sant’Anna di Pisa – Istituto TECIP – Italy)

Afternoon session

  • 15:00 – 15:15. Presentation of IEEE Italy Section, AICA and ISMISS
    • Ermanno Cardelli (IEEE Italy Section – Past Chair – Università degli Studi di Perugia – Dip.to di Ingegneria)
    • Giuseppe Mastronardi (Politecnico di Bari – Dip.to di Ingegneria Elettrica e dell’Informazione – Italy)
    • Vitoantonio Bevilacqua (Politecnico di Bari – Dip.to di Ingegneria Elettrica e dell’Informazione – Italy)
  • 15:15 – 17:00. Workshop on Final Results and Future Works of ICT projects in Apulia Region

    • 15:15 – 15:30. Next medicine and apulian innovation policies
      • Gaetano Grasso (Innovapuglia – Bari – Italy)
    • 15:30 – 15:50. Smart Health 2.0
      • Loreto Gesualdo (Presidente Scuola Medicina – Università degli Studi di Bari – Italy)
    • 15:50 – 16:20.  Smart Health 2.0
      • Attilio Guarini (Istituto Tumori Giovanni Paolo II – Bari – Italy)
    • 16:20 – 17:00.  ICT solutions for the prevention and early diagnosis of pathological aging with cognitive decline in Apulia Region: The SMARTAGING and MINDBRAIN projects
      • Claudio Babiloni (University of Rome “La Sapienza” – Italy)
    • 17:00 – 17:15. Past, Present and Future of Co.Re.Mar
      • Giuseppina Annicchiarico (Coordinator of Co.Re.Ma.R. Puglia)
  • 17:00 – 18:00 Projects demostration from  ITEM Oxygen (PRECIOUS) AMT Services (RESCAP) Paperleap (dBGlove)
  • 18:30 – 20:30. Guided tour in Trani
  • 22:00 – 24:00. Social dinner – Restaurant “Regia” in Trani

SEPTEMBER, 16TH 2016

Morning session

  • 9:00 – 10:00. Advances in the design of upper limb exoskeletons for rehabilitation and assistance
    • Antonio Frisoli (Scuola Superiore Sant’Anna di Pisa – Istituto TECIP – Italy)
  • 10:00 – 11:00. Compliant wearable robots for movement assistance and rehabilitation
    • Herman van der Kooij (University of Twente, The Netherlands)
  • 10:30 – 11:30. Coffee Break
  • 11:30 – 12:30. From humanoid robotics to wearable robotics: Building Systems with Enhance Physical Interaction Capabilities
    • Nikos Tsagarakis (Istituto Italiano di Tecnologia – Italy)
  • 12:30 – 13:30. Design challenges of lower-limb wearable robot
    • Nicola Vitiello (Scuola Superiore Sant’Anna di Pisa – Istituto di Biorobotica – Italy)

Afternoon session

  • 15:00 – 16:00. Computer Assisted Diagnosis of Skin Cancers
    • Robert Fisher (School of Informatics, Univ. of Edinburgh – UK)
  • 16:00 – 18:00. Workshop on Demonstration of innovative wearable powered technologies for rehabilitation and function compensation
    • Antonio Frisoli (Scuola Superiore Sant’Anna di Pisa – Istituto TECIP – Italy)
    • Nicola Vitiello (Scuola Superiore Sant’Anna di Pisa – Istituto di Biorobotica – Italy)
    • Domenico Prattichizzo e Irfan Hussain (University of Siena – Italy)
  • 18:00 – 19:00. Verification test, certificate cerimony and announcement
  • 19:00. School closure and “Arrivederci”.